Suwnice natorowe to urządzenia dźwigowo-transportowe, szeroko wykorzystywane w różnych branżach. Doskonale sprawdzają się w magazynach, zakładach produkcyjnych, jak i wielu innych obiektach. Na czym dokładnie polega ich działanie? Wyjaśniamy.
Czym różni się suwnica natorowa od podwieszanej?
Dzięki swojej konstrukcji suwnice natorowe umożliwiają transportowanie nawet bardzo ciężkich ładunków – ich podnoszenie, przenoszenie i opuszczanie w obrębie wyznaczonego toru jazdy. Odbywa się to przy pomocy jednostki podnoszącej (wciągarki lub wciągnika linowego bądź łańcuchowego), który porusza się po części nośnej suwnicy, czyli moście. Część stała tego urządzenia znajduje się na konstrukcji wsporczej lub jest przytwierdzona do elementów konstrukcyjnych budynku. Przyjmując za kryterium rodzaj mostu, suwnice natorowe można podzielić na jedno- i dwudźwigarowe.
Suwnice natorowe i podwieszane różnią się m.in. sposobem poruszania się po torowisku. W tych pierwszych most umieszcza się na górnym torze jezdnym, a u podwieszanych – poniżej torowiska. Modele natorowe zwykle są większych rozmiarów i umożliwiają transport cięższych materiałów.
Zastosowanie suwnicy natorowej
Nowoczesne suwnice natorowe obsługuje się na różne sposoby – np. przez sterowanie kasetowe i zdalne radiowe. Dzięki temu są to urządzenia uniwersalne, umożliwiające szybkie i przenoszenie różnego rodzaju ładunków.
Suwnice natorowe mogą być użytkowane wewnątrz budynków, jak i poza nimi. Znajdują zastosowanie w takich dziedzinach przemysłu, jak transport, logistyka, produkcja, budownictwo i hutnictwo. Poszczególne modele różnią się pod względem maksymalnego udźwigu, prędkości działania, maksymalnej wysokości i szerokości podnoszenia. Dzięki temu bez trudu można dobrać suwnicę natorową odpowiednią do swoich potrzeb.