Wciągniki łańcuchowe i linowe to urządzenia używane do transportu różnego rodzaju ładunków. Dostępne są w wersji obsługiwanej ręcznie oraz zasilanej elektrycznie. Dlaczego ten drugi model cieszy się tak dużą popularnością? Wyjaśniamy!

Jak działa wciągnik elektryczny łańcuchowy i linowy?

Na typową budowę wciągnika elektrycznego składają się takie elementy, jak część nośna, czyli kompaktowa obudowa, uchwyt montażowy, silnik i układ sterowniczy. Wciągarki różnią się pod względem użytego cięgna – może być to łańcuch wprawiany ruch przy użyciu mechanizmu kół zębatych lub lina nawijana na bęben.

Wciągarka elektryczna łańcuchowa czy linowa może być umocowana np. na suwnicy czy żurawiu. Zastosowanie napędu elektrycznego w tym urządzeniu wiąże się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim, inaczej niż w przypadku wciągarek ręcznych, nie ma potrzeby użycia siły ludzkich mięśni – silnik wykonuje całą pracę, a zadaniem operatora jest jedynie sterowanie tym procesem. Przekłada się to bezpośrednio na większą prędkość i wygodę transportu towarów, a ponadto także podwyższenie poziomu bezpieczeństwa personelu.

Zastosowanie wciągarek elektrycznych

Główną zaletą wciągarek elektrycznych łańcuchowych i linowych jest to, że znacząco usprawniają i przyspieszają proces podnoszenia i opuszczania materiałów. Są to urządzenia wysoce wydajne i bardzo proste w obsłudze. Wykorzystuje się je szeroko w branży transportowej i budowlanej, zakładach produkcyjnych czy warsztatach motoryzacyjnych.

Na wciągnik z napędem elektrycznym warto zdecydować się przede wszystkim, jeśli dźwignica będzie eksploatowana z dużą częstotliwością. Jeśli ma być użytkowana tylko raz na jakiś czas, wiele osób stawia na wciągnik ręczny. Model zasilany elektrycznie to również doskonały wybór, gdy istotne jest wysokie tempo pracy.