Wciągniki elektryczne łańcuchowe i linowe umożliwiają transport różnego rodzaju materiałów. Mogą być instalowane na suwnicach czy też żurawikach. chociaż ich zastosowanie jest podobne, te dwa urządzenia różnią się od siebie w kilku kwestiach – wyjaśniamy jakich.

Jakie są zalety wciągników elektrycznych łańcuchowych?

Podstawową różnicą między wciągnikiem łańcuchowym a linowym jest zastosowane cięgno. Ten element ma przełożenie na szybkość pracy, maksymalny udźwig, a także i cenę. W przypadku modeli łańcuchowych zazwyczaj wykorzystuje się łańcuch ze stali, który wprawiany jest w ruch dzięki mechanizmowi kół zębatych.

Wciągniki elektryczne łańcuchowe cechują się kompaktową budową i zazwyczaj mają mniejsze gabaryty niż ich linowe odpowiedniki. W zależności od modelu mogą przenosić materiały w zakresie od 40 kg do 5000 kg. Stalowy łańcuch cechuje się długą żywotnością, wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych – zarówno uszkodzeń mechanicznych, jak i kontaktu z wilgocią czy substancjami chemicznymi. Co nie bez znaczenia, wciągniki łańcuchowe zwykle dostępne są w niższej cenie niż linowe.

Jak działają wciągniki elektryczne linowe?

Podczas pracy wciągnika elektrycznego linowego cięgno w postaci liny jest nawijane na bęben. Urządzenie to charakteryzuje się większą prędkością pracy od typu łańcuchowego. Wykorzystuje się je do przenoszenia cięższych ładunków – jego udźwig mieści się w przedziale od 500 kg do 150 000 kg.

Zaletą wciągników elektrycznych łańcuchowych jest mobilność i kompaktowa budowa – tymczasem modele linowe zazwyczaj są większych rozmiarów. Ich zakup nierzadko wiąże się też z większym wydatkiem. Sprawdzają się bardzo dobrze w większych zakładach przemysłowych. Umożliwiają szybkie i ciche podnoszenie nawet bardzo ciężkich materiałów.